Czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego

Łańcuch rowerowy

Konserwacja łańcucha rowerowego to podstawowa czynność dla utrzymania sprawności układu napędowego w naszym rowerze. Jego regularne czyszczenie i konserwacja sprawią, że będziemy mogli przejeżdżać kolejne kilometry z przyjemnością i bez problemów technicznych. Łańcuch to element, który jest bardzo podatny na zabrudzenia. Pył, błoto, piach sypiący się z opony, wszystko to osadza się właśnie na nim.

Jak dbać i jak smarować łańcuch rowerowy bez zdejmowania z roweru ?

1. Zamontuj rower na stojaku rowerowym lub odwróć go i stabilnie ustaw do góry kołami na siodełku i kierownicy, tak aby można było pedałować bez poruszania się roweru. Zabezpiecz siodełko i kierownicę przed otarciami. Będziesz musiał wprawić łańcuch w ruch na rowerze, aby go prawidłowo wyczyścić i nasmarować. 


Rower na stojaku

2. Użyj szmatki i środka odtłuszczającego, aby wyczyścić łańcuch. Do usuwania smaru i zabrudzeń polecam rozpuszczalnik biodegradowalny, który doskonale odtłuszcza bez uszkodzenia metalu czy gumy. Usuwa brud i smar bardzo szybko , nie zepsuje ani nie zablokuje twojego łańcucha. Możesz go znaleźć w większości sklepów rowerowych, w pobliżu smaru. Wlej trochę na szmatkę i zaciśnij ją na łańcuszku, na tyle lekko, aby łańcuch mógł swobodnie przesuwać się między palcami. Drugą ręką pedałuj, prowadząc łańcuch przez 3-4 cykle,lekko dociskając palcami górę, dół i obie strony łańcucha.

Czyszczenie łańcucha rowerowego szmatką

3. Do dokładniejszego czyszczenia łańcucha użyj prostego narzędzia, zrobisz je z dwóch starych szczoteczek do zębów połączonych taśmą klejącą tak aby włosie było skierowane do siebie. Narzędzie zamocz w rozpuszczalniku lub benzynie, następnie przytrzymaj łańcuch między szczoteczkami i drugą ręką pedałuj, prowadząc łańcuch przez 3-4 cykle.

4. Szmatką wytrzyj dokładnie łańcuch aby był czysty i suchy.

Czyszczenie łańcucha rowerowego szmatką

5. Nasmaruj łańcuch rowerowy natychmiast po wyczyszczeniu. Bez względu na to, jak często jeździsz na rowerze, zawsze powinieneś mieć pod ręką butelkę smaru do łańcucha, który powinien zarówno smarować łańcuch, jak i chronić go przed brudem i wilgocią. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu wszystkiego powoli obracaj pedały. Nałóż niewielką ilość smaru na szmatkę i obracając łańcuch nałóż cienką warstwę na całej długości. Zetrzyj nadmiar smaru z łańcucha, ponieważ nadmiar może zatrzymać brud i prowadzić do przyklejania się nieczystości. Twoim celem jest lekka powłoka smaru na całym łańcuchu, a nie zamoczenie go w smarze.

6. Jeśli masz zamiar wyczyścić również resztę swojego roweru, zrób to na samym końcu.