Czyszczenie ramy i kół

Warto dbać o czystość swojego roweru, mycie ramy i kół to czynność dzięki której rower ładnie wygląda, ale nie tylko. Mycie roweru pozwala wydłużyć żywotność większości elementów. Poza tym umyty rower lepiej działa i ciszej pracuje.

Co będzie nam potrzebne?

W internecie są sprzedawane specjalne zestawy do mycia rowerów, ale w zupełności wystarczy wiaderko z ciepłą wodą, gąbka, szmatka i najlepiej słoneczna pogoda. Rower mocujemy na stojaku rowerowym albo stawiamy do góry kołami na macie piankowej, aby chronić siedzisko i kierownicę przed uszkodzeniem. Jeśli możemy to należy zdjąć koła. Tak przygotowany rower spryskaj wężem ogrodowym lub myjką ciśnieniową przy odpowiedniej sile strumienia wody aby usunąć największe zabrudzenia.

Mycie rowera

Podczas mycia uważaj na miejsca podatne na przedostanie się wody czy piasku, czyli: elementy które są smarowane (pedały, stery, piasty, okolice suportu) myjemy delikatnie, raczej wilgotną szmatką. Mycie roweru zaczynamy od ramy. Za pomocą gąbki i szczoteczki czyścimy starannie wszystkie elementy po kolei. Na koniec możemy sobie zostawić koła. Dokładnie spłukujemy środek i osuszamy ramę, amortyzator oraz obręcze z wykorzystaniem szmatki. W przeciwnym razie na aluminium pozostaną smugi.

Osuszanie roweru

Po umyciu roweru, najlepiej jest przetrzeć go suchą szmatką i zostawić na słońcu (byle nie za ostrym) do wyschnięcia. Do mycia napędu możemy wykorzystać odtłuszczacz do roweru, którym należy spryskać kasetę, łańcuch rowerowy, tryby suportu oraz tarcze hamulcowe. Felgi rowerowe również wymagają uwagi. Czyszczenie obręczy rowerowych wygląda tak, jak czyszczenie ramy. Jeśli posiadamy hamulce szczękowe, należałoby dokładniej przetrzeć powierzchnie hamulcową z uwagi na zbierający się na niej brud od klocków. Regularnie czyszczony rower, z pewnością odwdzięczy się nam bezproblemowym działaniem i płynną jazdą.