Jak prawidłowo przechowywać opony po sezonie jezdnym?

Przechowywanie opon nie może ograniczać się wyłącznie do samego zdjęcia ogumienia i schowania go w piwnicy czy garażu. Właściwe zadbanie o ogumienie podczas przechowywania, przekłada się zarówno na żywotność, właściwości jezdne jak i estetykę. 

W tym celu zaprojektowano specjalne regały - stojaki do prawidłowego i bezpiecznego przechowywania opon lub kompletnych kół. Znajdują one zastosowanie w garażach,  piwnicach i w warsztatach wulkanizacyjnych.

Wszystkie elementy regału dzięki powłoce lakierniczej są zabezpieczone przed korozją, odporne na kontakty z cieczami- wodą czy olejem.

Polecamy bardzo wytrzymały i stabilny stojak wykonany przez POLSKIEGO producenta  ze stalowych giętych i spawanych profili. Skonstruowany tak aby opony nie opierały się o ścianę.

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Zanim ustawisz na regale swoje zdjęte z felg opony czy kompletne koła należy je porządnie umyć i wysuszyć. Ważne aby ciśnienie w przechowywanych całych kołach było identyczne jak podczas eksploatacji, tak by guma była cały czas właściwie naprężona.

Przechowywanie opon letnich i zimowych powinno odbywać się w naturalnych warunkach – producenci wskazują, że dobra temperatura dla ogumienia to przedział od -5 do ok. 20 stopni Celsjusza, z dala od wszelkich źródeł ciepła, np. grzejników i pieców i z dala od rozpuszczalników, produktów ropopochodnych, itp.

Przechowywanie ogumienia na regale zapewnia utrzymywanie opon w naturalnej, pionowej pozycji. Jednocześnie umożliwia łatwy do nich dostęp aby regularnie obracać o 90 stopni tak by nie były ciągle w tej samej pozycji.  

Dzięki zastosowaniu stojaka na opony magazynowanie ich nie zabiera dużo miejsca, zapewnia porządek w garażu i piwnicy, zapobiega gromadzeniu się wilgoci i chroni opony przed zniekształceniem. 

Jak prawidłowo przechowywać opony?

W pobliżu regału z ogumieniem nie powinny znajdować się źródła ciepła (kaloryfery, piece) oraz pracujące urządzenia elektryczne, ponieważ wysoka temperatura wpływa na zmiany w strukturze gumy. 

Warto zwrócić uwagę na to, by opony nie sąsiadowały z np. materiałami chemicznymi np.: farby, rozpuszczalniki, produkty oparte na ropie mogą je uszkodzić. 

Najlepsze jest suche i przewiewne pomieszczenie, w którym panuje stała dodatnia temperatura. 

Zobacz stojaki i wieszaki na opony